Szczegoly
2019-02-05 | Fellowes Polska SA
Praca zdalna to dla wielu osób marzenie: swoboda pracy w domu i dobieranie czasu pracy do innych aktywności posiada wiele zalet w przeciwieństwie do pracy biurowej przeciętnego pracownika, pracującego 8 godz. dziennie. Jednak z biznesowego punktu widzenia zdalna praca stanowi poważne zagrożenia dla ochrony danych. Pracując zdalnie w zespole z innymi pracownikami firmy, ważne jest, aby ocenić ryzyko w zakresie ochrony danych, zwłaszcza zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Poprzez edukację na temat niebezpieczeństw, będziemy lepiej przygotowani do ich uniknięcia.
Otwarte publiczne sieci Wi-Fi
Darmowe sieci Wi-Fi stały się standardem w kawiarniach, pubach, bibliotekach, dworcach kolejowych, hotelach i wielu innych miejscach publicznych. Ponieważ publiczny Internet Wi-Fi jest dostarczany przez nieznany serwer, bezpieczeństwo danych nie jest gwarantowane. Połączenia z Internetem w tych sieciach to zwykle połączenia typu "on-tap", które niosą ze sobą ryzyko wycieku danych. Hakerzy często wabią użytkowników fałszywymi sieciami Wi-Fi i przechwytują wszystkie przesyłane przez nie dane. Aby zachować ostrożność, rozsądne jest unikanie otwartych (darmowych) sieci Wi-Fi – najlepiej połączyć się za pomocą mobilnego Internetu za pośrednictwem swojego telefonu przy użyciu bezpiecznego i szyfrowanego połączenia typu VPN (z ang. Virtual Private Network – wirtualna sieć prywatna).
Podglądanie przez ramię w miejscach publicznych i podczas podróży
Podglądanie przez ramię to najprostszy i najczęstszy sposób kradzieży informacji, często kojarzony wyłącznie z wypłatami gotówki z bankomatu i kradzieżami kart płatniczych. Jednak zdalni pracownicy są równie często celem podglądaczy przez ramię w miejscach publicznych, co może narazić na ryzyko utraty cennych danych firmowych lub prywatnych informacji. Rozwiązaniem są filtry prywatyzujące Fellowes PrivaScreen™, które całkowicie zmieniają perspektywę ekranu urządzeń mobilnych w zależności od kąta patrzenia. Dostępne w różnych rozmiarach, dopasowanych do wymiarów urządzenia, filtry prywatyzujące zmieniają zaciemnienie ekranu i wyświetlanych na nim informacji, umożliwiając bezpieczną pracę w miejscach publicznych. Co więcej, nie uszkadzają, ani nie zmieniają właściwości ekranu laptopa, smartfona lub tabletu, gdyż można je łatwo usunąć, gdy nie są już potrzebne.
Praca z danymi w chmurze obliczeniowej
Praca w chmurze wydaje się idealna w przypadku zdalnych pracowników. Wszystkie informacje są łatwo dostępne, kiedy są potrzebne, gdziekolwiek na świecie. Jednak, jak pokazują liczne przypadki wycieku danych, nie zawsze jest to bezpieczne środowisko pamięci masowej. Należy o tym pamiętać i każdorazowo brać pod uwagę aspekt istotności danych i konsekwencji ich utraty w przypadku wycieku.
Zewnętrzne nośniki danych
Nośniki danych typu pendrive mogą być łatwo zgubione, ponieważ ich gabaryty są zwykle małe. Podczas pracy zdalnej należy używać szyfrowanych dysków zewnętrznych (najlepiej typu flash), aby uniknąć przypadkowej utraty danych poprzez ich zagubienie lub mechaniczne uszkodzenie. Ponadto pendrive-y nieznanego pochodzenia często są wykorzystywane przez hakerów do zainstalowania złośliwego oprogramowania na komputerze ofiary ataku. Warto pamiętać o tym podczas używania urządzeń USB nieznajomego pochodzenia. Sposobem zabezpieczenia danych jest zapewnienie oprogramowania zabezpieczającego pracę zdalną, np. w formie często aktualizowanego oprogramowania antywirusowego. W ten sposób dane służbowe są chronione przed atakami hakerskimi i znacznie utrudniają ewentualny ich wyciek.
Praca zdalna w przestrzeniach coworkingowych
Wielu zdalnych pracowników korzysta z przestrzeni coworkingowych, zamiast biura domowego lub kawiarni. Wybierając tego typu miejsca do pracy warto zwrócić uwagę na podstawowe zabezpieczenia, np. zamykane na klucz szafki na rzeczy osobiste, alarm i monitorowane bezpieczeństwo oraz bezpieczne połączenie z Internetem. Pracując zdalnie w coworkingu z poufnymi informacjami zawsze należy wybrać miejsce trudno dostępne dla wzroku ciekawskich, aby inni nie mogli łatwo zobaczyć Twojego ekranu.
Liczba osób pracujących zdalnie rośnie każdego roku. Równolegle z zaletami pracy zdalnej istnieje ryzyko z nią związane. Wraz z wejściem w życie w maju 2018 r. unijnego Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO), przedsiębiorstwa muszą bliżej przyjrzeć się aspektom bezpieczeństwa pracy zdalnej, szczególnie w przypadku poufnych danych.