Szczegoly
2022-05-24 | Fellowes Polska SA
Ponieważ prawie każde wyszukiwanie najmu mieszkania rozpoczyna się obecnie on-line, oczywiste jest, że oszuści będą próbowali wykorzystać potencjalnych najemców. Dokładne sprawdzenie oferty prywatnej – w przeciwieństwie do ofert brokerów nieruchomości – jest trudne i uciążliwe, a w niektórych przypadkach niemal niewykonalne. Istnieją jednak usługodawcy, którzy świadczą swoim klientom bezpłatne usługi weryfikacji autentyczności ofert oraz metody samodzielnego sprawdzenia oszukańczej oferty on-line.
Z lektury niniejszego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę w ogłoszeniu wynajmu nieruchomości, aby nie dać się oszukać:
- Znak wodny na fotografiach i treść ogłoszenia
Jeśli zdjęcia w ofercie nieruchomości do wynajęcia zostały oznakowane znakiem wodnym, który należy np. do biura nieruchomości, a ogłoszenie jest wystawione przez osobę prywatną – zachowaj ostrożność. Oszuści czasami nielegalnie pobierają zdjęcia nieruchomości z Internetu. Oszuści również często kopiują "słowo w słowo" treści oryginalnych ofert z rynku, zmieniając jedynie dane teleadresowe do kontaktu. - Wirtualna wycieczka zamiast realnego spotkania
Jeśli skontaktujesz się z osobą, która zamiast pokazać lokal, odsyła do zdjęć lub wirtualnej wycieczki on-line, potraktuj to jako znak ostrzegawczy. Oszuści często wykorzystują tego typu praktyki pod pretekstem braku czasu lub dużych odległości do pokonania, aby fizycznie zaprezentować mieszkanie lub dom do wynajęcia. - Umowa najmu przez Internet
Wielu oszustów nie sprawdza w żaden sposób wiarygodności finansowej najemców. Jeśli domniemany wynajmujący poprosi Cię o podpisanie umowy najmu przez Internet, najprawdopodobniej będzie chciał w ten sposób uzyskać od Ciebie jednorazową płatność np. w ramach kaucji i zniknie przed przeprowadzką. Ostrzegamy przed wpłaceniem kaucji gwarancyjnej lub czynszu za pierwszy miesiąc przed fizycznym podpisaniem umowy najmu – najlepiej u notariusza – lub realnym spotkaniem z wynajmującym. - Najemca przebywa za granicą
Powodem dla którego wielu oszustów nie chce spotkać się osobiście jest często to, że tymczasowo przebywają poza krajem. "Uciekająca oferta" i "duża liczba zainteresowanych osób" w połączeniu z atrakcyjnością oferty sprawiają, że oszust prosi o wpłacenie zaliczki na poczet kaucji gwarancyjnej celem rezerwacji najmu lokalu. Tego typu zachowanie zwykle powinno być oznaczone czerwoną flagą w myśl zasady, że jeśli coś wygląda zbyt dobrze, zwykle takie nie jest! - Niezwykle atrakcyjna wysokość czynszu
Oszuści i podejrzani brokerzy często kuszą obietnicą niskiego czynszu, który wydaje się niezwykle atrakcyjny. Jeśli poszukujesz lokalu do wynajęcia i w okolicy są podobne ogłoszenia, ale znacząco odbiegające od realiów rynkowych to zapewne oznacza, że masz do czynienia z oszustwem. Szanse, że oferta tego typu jest prawdziwa jest naprawdę niewielka.
Co możesz zrobić, aby uniknąć oszustwa związanego w wynajmem?
Przede wszystkim sprawdź starannie wynajmującego. Już proste wyszukiwanie w Google może wiele powiedzieć o osobie, które oferuje lokal lub mieszkanie pod wynajem. Możesz również zweryfikować adres nieruchomości i sprawdzić, czy zdjęcia elewacji nieruchomości pasują np. do wizualizacji na Google Maps. Najlepszym sposobem na weryfikację autentyczności oferty jest spotkanie osobiste.
Jak zgłosić oszustwa związane z wynajmem?
Wszelkie oszustwa mające na celu wyłudzenie pieniędzy należy bezwzględnie zgłaszać na policję. Do swojego zgłoszenia dołącz zrzuty ekranu oszukańczej oferty, wiadomości e-mail i wszelkie inne dowody. Ponadto zgłoś ogłoszenie administratorowi serwisu internetowego. Pamiętaj, że nawet najbardziej przezorne osoby mogą paść ofiarą oszustwa, a dochodzenie swoich praw przed sądem jest nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim nie gwarantuje odzyskania utraconych środków.
Zarówno właściciel jak i najemcy powinni być ostrożni, ponieważ oszustwa związane z wynajmem rosną, a przestępcy chętnie wykorzystując dynamikę niestabilnego rynku mieszkaniowego.