Szczegoly
2018-04-03 | Fellowes Polska SA
Wypłacasz gotówkę z bankomatu? Sprawdź co może uchronić się przed niekontrolowaną utratą pieniędzy! W obecnych czasach, wobec coraz większej ilości Polaków dokonujących transakcji kartami płatniczymi i wypłacających środki za pośrednictwem bankomatów, nasileniu uległ proceder kradzieży pieniędzy przez bankomatowych złodziei. Jak chronić przed nimi swoje pieniądze? Zapoznaj się z poniższymi radami.
Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod, których używają złodzieje, jest kradzież za pomocą tzw. skimmera – nakładki (urządzenia) na szczelinę w bankomacie na kartę płatniczą, której obudowa łudząco przypomina oryginalny element bankomatu, a która kopiuje informacje zapisane na pasku magnetycznym karty płatniczej i umożliwia późniejsze wykonanie duplikatu tej karty. Duplikat karty nie jest jednak wystarczający, aby podjąć środki – niezbędny jest jeszcze kod PIN. Jak się okazuje bankomatowi złodzieje na to również znaleźli sposób, instalując miniaturowe kamery skierowane na klawiaturę numeryczną lub nawet specjalne nakładki zapisujące sekwencję wybieranych przycisków. Niestety rozpoznanie zainstalowanego skimmera jest bardzo trudne dla większości użytkowników bankomatów.
Wypłacając lub wpłacając środki z bankomatu / do wpłatomatu:
- zasłaniaj drugą dłonią wpisywany kod PIN – uniemożliwi to zarejestrowanie kodu PIN kamerką, ale nie pomoże w przypadku zainstalowanej nakładki na klawiaturę
- zwróć uwagę czy bankomat nie ma zainstalowanych podejrzanych urządzeń dodatkowych
- zminimalizuj częstotliwość korzystania z bankomatów, w miejscach mało uczęszczanych
- rozważ wprowadzenie limitu dziennych wypłat z bankomatów
- śledź sukcesywnie historię transakcji i reaguj w przypadku wszelkich anomalii, a w przypadku zauważonych nieprawidłowości niezwłocznie zastrzeż kartę płatniczą
Zagrożenia klonowania kart występują również podczas płatności w sklepach, hotelach i restauracjach – eksperci podkreślają jednak, że przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności można zminimalizować ryzyko utraty środków. Płacąc w restauracji nie podawaj karty kelnerowi do przeciągnięcia przez skaner, poproś o przyniesienie terminala do stolika i miej ją zawsze na oku.
Według raportu NBP1 w latach 2009-2017 liczba oszustw dokonanych kartami płatniczymi w Polsce wzrosła trzykrotnie, wynosząc w pierwszym półroczu 2017 r. aż 60,9 tys. oszukańczych transakcji – wśród tych transakcji 31,2% stanowiły transakcje dokonane sklonowanymi transakcjami.
Mimo iż karty płatnicze są emitowane z określonym terminem ważności (i po tym terminie są dezaktywowane), warto rozważyć zachowanie dodatkowych środków ostrożności i zamiast po prostu wyrzucać “starą” kartę do kosza, odpowiednią ją zniszczyć. Należy przy tym mieć na uwadze, że nawet z fragmentu paska magnetycznego lub chipa można za pomocą odpowiednich narzędzi odczytać niektóre informacje – najbezpieczniejszym sposobem jest zniszczenie karty płatniczej w dedykowanej do tego celu niszczarce.
1 Ocena funkcjonowania polskiego systemu płatniczego w I półroczu 2017 r., NBP Departament Systemu Płatniczego, Warszawa, XI 2017