Blog o Ochronie Tożsamości Szczegoly

Szczegoly

  poprzedni wpis następny wpis  

2021-02-02 | Fellowes Polska SA

Kradzież tożsamości grozi każdemu! Niezależnie od tego, czy znasz się na cyberbezpieczeństwie i wiesz jak dbać o swoje finanse on-line, każdy z nas jest celem cyberprzestępców. Kradzież tożsamości to nie tylko kradzież Twojego imienia i nazwiska, to proces wykorzystywania danych zwykle związanych z oszustwami finansowymi, często dotyczącymi środków, których nie posiadasz.

Z lektury tego artykułu dowiesz się, w jaki sposób zarządzać hasłami do logowania, poznasz najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa dla osób prywatnych i dowiesz się, w jaki sposób chronić prywatność w Internecie.

Prawie w każdym przypadku kradzież tożsamości ma miejsce bez wiedzy ofiary, która dowiaduje się o incydencie długo po jego wystąpieniu. To chwila, którą trudno zapomnieć. Świadomość, że ktoś podszywa się pod Ciebie, używa Twoich kart kredytowych on-line czy zaciąga na Twoje dane pożyczki może przyprawić o ból głowy. Chociaż każdy może stać się ofiarą oszustwa, to jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby zmniejszyć to ryzyko i zminimalizować podatność swoich danych na kradzież.

Oto 5 przykładów tego, co zrobić, aby uniknąć kradzieży tożsamości:

  1. Zmaksymalizuj swoje cyfrowe bezpieczeństwo
    Jeśli nie zarządzasz prawidłowo swoją cyfrową aktywności, to Internet jest jak kosz pełen dokumentów z danymi dla oszustów. Używaj silnych haseł do logowania (z małymi i dużymi literami, cyframi i znakami specjalnymi) oraz menedżera haseł, aby nimi zarządzać. Nie używaj tego samego hasła do wielu kont internetowych i chroń swoje kody PIN. Menedżer haseł to doskonałe rozwiązanie – ostatecznie ile haseł jesteśmy w stanie zapamiętać? Jeśli to możliwe używaj również uwierzytelniania dwuskładnikowego. Upewnij się także, że wszystkie Twoje urządzenia mają ustawione hasło dostępowe, kod PIN lub opcję dostępu za pomocą odcisku palca lub rozpoznawania twarzy. Zadbaj o oprogramowanie antywirusowe i często je aktualizuj.
  2. Wzmocnij bezpieczeństwo swoich danych prywatnych
    Utrata karty kredytowej, dowodu osobistego lub prawa jazdy jest wystarczająca, aby dokonać oszustwa. Utrata obu jednocześnie to już niemal pewne, że zostaniesz ofiarą kradzieży tożsamości. Możesz zmniejszyć ryzyko kradzieży ważnych dokumentów, upewniając się, że wszystkie wyciągi z kart kredytowych i kont bankowych oraz wszelkie dokumenty umożliwiające identyfikację są bezpiecznie niszczone, gdy nie będą już potrzebne. Trzymaj pod kluczem takie dokumenty, jak akty urodzenia, akty własności czy ważne świadectwa i certyfikaty. Upewnij się, że do Twojej skrzynki pocztowej nie mają dostępu inne osoby. Zrezygnuj (o ile to możliwe) z korespondencji papierowej. Zabezpiecz również swoją domową sieć Wi-Fi przed intruzami (zabezpiecz dostęp do routera).
  3. Zadbaj o swoje finanse
    Wiedza o tym, ile masz aktualnie środków na koncie, jest nie tylko potrzeba do ustalenia czy doszło do oszustwa, ale również na bieżąco weryfikuje historię płatności i pomaga szybko zidentyfikować podejrzaną transakcję. Korzystaj z bankowości elektronicznej, ale upewnij się, że Twój bank podjął kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa środków. Cyklicznie monitoruj swoje wyciągi bankowe i transakcje na platformach płatności takich jak PayPal. Prawie wszystkie duże instytucje finansowe oferują usługi monitorowania konta i powiadamiania SMS (wystarczy zalogować się do swojego konta bankowego lub zatelefonować do działu obsługi klienta, aby to uaktywnić). Skorzystaj również z alertów Biura Informacji Kredytowej, aby stale monitorować wszelkie wpisy o kredytach zaciągniętych na Twoje dane.
  4. Zapłać gotówką, o ile to możliwe
    Chociaż gotówki nie można całkowicie wyśledzić, korzystanie z niej zmniejsza ryzyko kradzieży tożsamości. Każdą kartę płatniczą można sklonować (nawet bez fizycznego dostępu do niej) i używać jej do mikropłatności zbliżeniowych bez znajomości kodu PIN. Oszustwa związane z kartami kredytowymi to rodzaj kradzieży tożsamości polegający na kopiowaniu i wykorzystywaniu karty kredytowej do płatności. Często te skopiowane dane są wgrywane bezpośrednio na kartę podrobioną lub trafiają do sprzedaży w dark webie. Używanie gotówki (pomimo, że to archaiczny sposób płatności) to sprytny sposób uniknięcia kradzieży tożsamości.
  5. Zachowaj czujność z miejscach publicznych
    Miejsca publiczne, zwłaszcza centra handlowe, są częstym miejscem polowań złodziei tożsamości, którzy mogą zwyczajnie pozbawić Cię portfela, ale również mogą bezprzewodowo skopiować dane Twojej karty płatniczej. Istnieje również ryzyko tzw. "podglądania przez ramię", gdy pracujesz na laptopie (np. w kawiarni), podejrzenie kodu PIN podczas wypłaty gotówki, a także zdobycia danych logowania do Twoich systemów jeśli korzystasz z otwartej (fałszywej) sieci Wi-Fi. Zakrywaj drugą dłonią kod PIN podczas dokonywania zakupów.

Finalnie, nie traktuj wszystkiego jako pewnik! Ciągle sprawdzaj, czy nie występują jakieś oznaki kradzieży tożsamości i reaguj na nie natychmiast. Wiedza na temat zagrożeń to jedno – drugą częścią wyzwania jest świadomość tego, co możesz w danej sytuacji zrobić, aby zminimalizować straty.