Szczegoly
2019-03-19 | Fellowes Polska SA
Co łączy aferę Watergate ze spektakularnym upadkiem giganta branży energetycznej Enron? Chodzi oczywiście o aspekt kryminalny, ale w obu przypadkach przestępcy zamienili tony obciążających ich dokumentów w stertę rozdrobnionych śmieci. Uważa się, że niszczarki zapewniają bezpieczne niszczenie dokumentów, nie tylko w celach przestępczych, ale także jako sposób na ochronę interesów uczciwych przedsiębiorców, zanim zostaną one skradzione przez złodziei tożsamości i wykorzystane w celach przestępczych.
Wyzwanie DARPA Shredder Challenge 2011 (źródło: wired.com)
Czy zniszczone dokumenty w niszczarce są bezpieczne?
Czy zastanawialiście się na ile bezpieczne są te poszarpane kawałki papieru, po zniszczeniu w niszczarce? Dokładnie tego próbowała dowiedzieć się Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, powszechnie znana jako DARPA. 27 października 2011 r. DARPA rzuciła światu wyzwanie napisania programu komputerowego, który mógłby analizować ścinki papieru celem odtworzenia zniszczonych dokumentów.
Głównym celem, jak oficjalnie stwierdzono, było "zidentyfikowanie i ocena potencjalnych możliwości, z których mogłyby korzystać żołnierze w strefach wojennych oraz eliminacja luk w zabezpieczeniach poufnych informacji, chronionych polityką niszczenia dokumentów w zakresie bezpieczeństwa narodowego".
Podczas, gdy wyzwanie zostało niezauważone w wielu sferach społeczeństwa, na forach programistów zawrzało: by rywalizować o nagrodę 50000 $ zarejestrowano ponad 9000 zespołów z różnych zakątków świata. Aby zdobyć główną nagrodę program musiał zrekonstruować dokumenty w pięciu różnych zagadnieniach i poprawnie odpowiedzieć na pytania dotyczące informacji na nich zawartych.
Nagrodę główną zdobył zespół programistów (grupa znajomych w San Francisco), nazwany "All Your Shreds To Belong To U.S.", prowadzony przez Otavio Good’a, który wysłał zgłoszenie do konkursu z kaprysu, myśląc, że będzie to zabawny projekt na weekendowe wieczory. Okazało się, że projekt pochłonął ponad 600 godzin programowania, aby rozwiązać ten trudny problem.
Oficjalna łamigłówka w konkursie składała się z pięciu dokumentów rozdrobnionych na 10120 małych pasków, które zostały zeskanowane do dokumentu cyfrowego, tak, aby każdy zespół projektowy miał dokładnie ten sam materiał do pracy. Good i jego zespół zaprojektowali program komputerowy, który analizował zeskanowane fragmenty papieru i sugerował ich połączenie pod nadzorem ludzkiego operatora, zapamiętując decyzje operatora i automatycznie łączył powtarzające się litery, wzory i inne cechy wyróżniające. Zespół wykorzystał kombinację technik do rozwiązania zagadek: stworzono algorytm komputerowo-wizji z własnym kodem, aby zasugerować parowanie fragmentów z asemblerami ludzkimi w celu weryfikacji.
Jeśli zatem grupa entuzjastów komputerowych była w stanie napisać program komputerowy, który może odtworzyć zniszczone w niszczarce dokumenty, to na ile bezpieczne są Twoje dokumenty? Niszcząc dokumenty w zaawansowanych technologicznie niszczarkach wydaje się, że zapewni to najwyższy poziom bezpieczeństwa. Istnieją jednak wyspecjalizowane przedsiębiorstwa i ich odpowiedniki w tzw. "szarej strefie", którzy poświęcając wystarczająco dużo czasu, są w stanie zrekonstruować zniszczone dokumenty nawet z kilku tysięcy kawałków. I chociaż z całą pewnością możliwe jest o odtworzenie zniszczonych dokumentów, czas wymagany do tego jest zwykle wystarczającm środkiem odstraszający, zwłaszcza jeśli ścinki pofunych dokumentów zostaną zmieszane z innymi ścinkami. Dodatkowo, ryzyko maleje wraz z małą istotnością danych.
Wyzwanie DARPA Shredder Challenge osiągnęło swoje cele i wzbudziło zainteresowanie programami i projektami społeczność naukową i technologiczną. Wydarzenie przyciągnęło dużą ilość uczestników, którzy zastosowali różne metody mające potencjalne implikacje dla problemów uważanych powszechnie za nierozwiązywalne za pomocą konwencjonalnych środków. Ten wynik doprowadził do powstania nowej klasy metod rozwiązywania problemów w obszarach ważnych dla bezpieczeństwa narodowego.