Blog o Ochronie Tożsamości Szczegoly

Szczegoly

  poprzedni wpis następny wpis  

2019-10-15 | Fellowes Polska SA

Dbanie o bezpieczeństwo użytkowników odwiedzających witrynę internetową jest ważnym zagadnieniem dla każdego programisty. Jednak również ważne jest, aby pamiętać o tym, nie tylko na etapie projektowania serwisu, ale także podczas późniejszej jego eksploatacji i aktualizacji. Jeśli administrator systemu e-commerce nie gwarantuje odpowiedniego bezpieczeństwa dla danych, zaufanie użytkowników zostanie naruszone, co może mieć poważne skutki dla reputacji marki czy nawet całego przedsiębiorstwa.

Cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejszym tematem. Nie jest to jednak nic odkrywczego, wobec medialnie nagłaśnianych cyberataków, które są coraz powszechniejsze. W tym artykule przyjrzymy się podatności krajów Unii Europejskiej na cyberprzestępczość przez pryzmat danych dostępnych publicznie, zaangażowania w walkę z hakerami oraz różnorodność społeczno-gospodarczą.

W badaniu przeprowadzonym przez WebsiteBuilderExpert w 2018 r. przeanalizowano szereg czynników, ważnych w ocenie potencjalnej podatności poszczególnych krajów UE na cyberprzestępczość:

  1. Ilu obywateli doświadczyło cyberprzestępczości?
    Analiza danych z poszczególnych krajów pozwoliła oszacować odsetek populacji, który padł ofiarą cyberprzestępczości.
  2. Jak często obywatele napotykają złośliwe oprogramowanie i wirusy?
    Analizę częstotliwości napotykania złośliwego oprogramowania i wirusów, wykorzystywanych do infekowania komputerów i popełniania cyberprzestępczości, dokonano na podstawie publicznych danych od Microsoft.
  3. Zaangażowanie każdego kraju w inicjatywy związane z bezpieczeństwem cybernetycznym.
    Analizę zobowiązań poszczególnych krajów UE do walki z cyberprzestępczością, przeprowadzono wykorzystując dane Global Cybersecurity Index (Światowy Indeks Bezpieczeństwa), który sporządzany jest w oparciu o podstawy prawne, możliwości techniczne, środki organizacyjne, budowanie wydolności państwa i współpracę z innymi krajami.
  4. Jak zabezpieczone są połączenie internetowe w każdym kraju.
    Każde połączenie internetowe złożone jest z "małych" punktów zwanych węzłami. Każdy z tych węzłów jest odpowiedzialny za przesyłanie innego rodzaju informacji. W wielu krajach niektóre węzły są dostępne publicznie, co oznacza, że są one narażone na potencjalne ataki. Dlatego im mniej "jawnych" węzłów, tym bardziej chronieni są użytkownicy Internetu. Analiza danych o "odsłoniętych" węzłach w każdym z krajów UE została sporządzona o wskaźnik narażenia utworzony przez firmę zajmującą się bezpieczeństwem internetowym Rapid7.

Which EU Country Is Most At Risk Of Cybercrime?

Wyniki badania wskazują, że krajem najbardziej narażonym na potencjalne ataki cyberprzestępców jest Malta, mimo iż Maltańczycy znajdują się pośrodku zestawienia pod względem faktycznego narażenia na złośliwe oprogramowanie i cyberprzestępczość. Wynika to z metodologii badania podatności na zagrożenia i wyjątkowo wysokiego poziomu "odsłoniętych" węzłów połączeń internetowych (73%), braku regulacji prawnych w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i słabej współpracy międzynarodowej. Badanie pokazuje jednak, że pomimo faktycznego narażenia na cyberprzestępczość, w dłuższej perspektywie kraj ten jest o wiele bardziej narażony na ataki hakerów, niż jego europejscy sąsiedzi, ze względu na zastosowanie niewielkich środków ochronnych i braku działań prewencyjnych.

W pierwszej piątce krajów najbardziej narażonych na cyberprzestępczość znalazły się Grecja, Rumunia i Słowacja. Na końcu skali znalazła się Finlandia jako kraj najbardziej bezpieczny cybernetycznie w UE, ze wskaźnikiem zagrożenia na poziomie zaledwie 29%. To kraj o najniższym wskaźniku cyberprzestępczości w Europie i zarazem najlepiej przygotowany, z solidnymi zobowiązaniami w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego i niewielką ilością "odsłoniętych" węzłów połączeń internetowych.

Co ciekawe, bliskim pretendentem do Finlandii jest Estonia, ze wskaźnikiem podatności na cyberprzestępczość na poziomie 30%, odzwierciedlającym zmiany wprowadzone w rządowych strategiach bezpieczeństwa, ramach prawnych i organizacji strukturalnej. Niemcy, Holandia i Wielka Brytania uplasowały się na pozostałych pozycjach wśród krajów najmniej narażonych na zagrożenia cyberataków.

Na drugim końcu skali znalazły się kraje Półwyspu Iberyjskiego: Hiszpania i Portugalia, które są również jednymi z krajów najbardziej narażonych na cyberataki i przestępczość w sieci. W szczególności Hiszpania ma szokująco wysoki odsetek połączeń internetowych z "odkrytymi" węzłami (76%), a także średnie zaangażowanie w ustawodawstwo i inicjatywy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Polska zajęła 16 miejsce w zestawieniu, ze wskaźnikiem podatności na cyberprzestępczość: 34%.

źródło: https://www.websitebuilderexpert.com/blog/eu-cybercrime-risk