Blog o Ochronie Tożsamości Szczegoly

Szczegoly

  poprzedni wpis następny wpis  

2021-08-17 | Fellowes Polska SA

Jeszcze kilka lat temu koncepcja zakupów on-line była dla wielu z nas czymś, co robiliśmy sporadycznie i z dużą dozą niepewności. Obecnie większość z nas robi niemal wszystkie zakupy za pośrednictwem sieci Internet przy użyciu urządzeń mobilnych, których liczba przekroczyła światową populację ludzkości. W większości wypadków witryny umożliwiające zakupy on-line są bezpieczne. Jednak wciąż istnieją dosłownie dziesiątki tysięcy osób i organizacji, które nie cieszą się dobrą opinią, a ich celem jest nakłonienie do dostarczenia informacji potrzebnych do kradzieży środków z Twojego konta bankowego.

Narzędzia wykorzystywane przez oszustów stają się coraz bardziej zaawansowane, co komplikuje nieco rozpoznanie metod oszustw i wymaga zachowania rozsądku i podwyższonej ostrożności. W większości wypadków oszust stara się wykraść dane identyfikacyjne ofiary, które umożliwią ich użycie w celach przestępczych. Wszystko, co musisz zrobić, to upewnić się, że nie przekazujesz tych danych administratorom podejrzanych witryn internetowych.

Jest to oczywiście coraz trudniejsze, biorąc pod uwagę, jak wiele z tego, co robimy, dzieje się w Internecie. Uniknięcie oszustw związanych z tożsamości jest jeszcze trudniejsze, gdy weźmie się pod uwagę liczbę konto w serwisach internetowych, w których podajemy nasze dane identyfikacyjne i wprowadzamy dane z kart płatniczych. Nawet Ci z nas, którzy znacząco ograniczają podawane swoich danych, nie mogą uniknąć całkowicie tego problemu.

Oto kilka prostych sposobów, aby pozostać o krok przed oszustami:

  1. Używaj sprawdzonego oprogramowania antywirusowego
    Upewnij się, że oprogramowanie antywirusowe jest aktualne. Zbyt wielu z nas nie sprawdza aktualności oprogramowania antywirusowego chroniącego przed oszustami na swoich komputerach i smartfonach. W momencie zagrożenia odkrywamy, że dawno temu licencja wygasła, co czyni je bezużytecznym. Sprawdź, czy oprogramowanie to monitoruje wejścia na witryny internetowe i ostrzega przed niebezpieczeństwem utraty danych.
  2. Monitoruj swój scoring i historię kredytową
    Oszuści często wykorzystują skradzioną tożsamość lub tożsamość utworzoną syntetycznie do zaciągania pożyczek w bankach i instytucjach finansowych. Sprawdź swoją historię kredytową na https://www.bik.pl oraz alerty BIK do monitorowania zobowiązań finansowych zaciąganych na Twoje dane osobowe, dzięki czemu dowiesz się, czy w Twoim imieniu nastąpiła podejrzana aktywność.
  3. Sprawdzaj często swoje konto bankowe
    Częstym błędem popełnianym przez wielu, niezależnie od potencjalnego oszustwa dotyczącego tożsamości, jest sporadyczne sprawdzanie działań, które mają miejsce na kontach bankowych. Może to wynikać ze strachu o własną sytuację finansową, ale jeśli chodzi o upewnienie się, że na Twoim koncie nie dzieje się nic podejrzanego, musisz aktywnie podejść do swoich finansów. Codzienne sprawdzanie historii konta umożliwia szybką identyfikację nieautoryzowanych transakcji.
  4. Zachowaj czujność: jeśli coś wygląda zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe, zwykle nie jest!
    Staraj się dokonywać zakupów on-line w ograniczonej liczbie punktów sprzedaży i zawsze upewnij się, że odwiedzane witryny posiadają certyfikat SSL (ikonka kłódki przy adresie URL), który informuje o tym, czy witryna jest chroniona. Niektórzy oszuści stali się na tyle biegli w tworzeniu fałszywych stron internetowych imitujących znane firmy, że zawsze należy upewnić się, że adres strony internetowej rozpoczyna się od prefiksu "https://", a nie "http://". Jeśli oferta zawarta jest w treści wiadomości e-mail i masz wątpliwości czy pochodzi od zaufanego nadawcy, po prostu w nią nie klikaj i natychmiast usuń.
  5. Korzystaj z menedżera haseł, a nie tego samego hasła
    Niektórzy z nas używają tego samego hasła do wielu celów, ale należy tego unikać za wszelką cenę. Spróbuj użyć menedżera haseł do przechowywania swoich danych. Pomoże to ustawieniu silnych haseł, a tym samym znacznie utrudni oszustom dostęp do Twoich kont. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi Nie używaj publicznych sieci Wi-Fi, ponieważ mogą one być niebezpieczne: hakerzy wykorzystują je zwykle do odczytania danych logowania do serwisów internetowych. Korzystanie z VPN (ang. Virtual Private Network) to dobry pomysł, jeśli musisz mieć dostęp do usług on-line poza domem lub miejscem pracy.
  6. Zablokuj swój smartfon i tablet
    Upewnij się, że Twoje urządzenie mobilne jest chronione przed dostępem silnym hasłem lub systemem identyfikacji biometrycznej. W ten sposób, jeśli Twój telefon zostanie zgubiony lub skradziony, Twoje dane będą chronione. Telefon bez blokady dostępu umożliwia złodziejowi dostęp do wszystkich zgromadzony danych oraz użycie go do logowania z uwierzytelnieniam dwuskładnikowym do serwisów internetowych.

Jak do tej pory nie opracowana jednego zestawu reguł, które zapobiegną kradzieży tożsamości, ale jedna, generalna zasada wciąż nie traci na aktualności: zachowaj rozsądek i bądź czujny, gdy udostępniasz innym swoje dane osobowe!