Blog o Ochronie Tożsamości Szczegoly

Szczegoly

  poprzedni wpis następny wpis  

2020-09-29 | Fellowes Polska SA

Hakerzy istnieją od zarania komputerów i sieją więcej spustoszenia, niż wielu się wydaje. Organy ścigania nie nadążają za ilością wybryków dokonywanych zarówno przez młodocianych, jak i doświadczonych cyberprzestępców. Jedni dokonują włamań cyfrowych, aby sprawdzić się w działaniu, inni po to, aby zdobyć czyjeś dane osobowe lub ukraść pieniądze. Wspólną cechą wszystkich grup hakerów jest to, że ich działania zwykle kończą się wyrokiem sądu.

Najlepsi hakerzy na świecie pochodzą z różnych środowisk i lokalizacji geograficznych, ale wszystkich łączy pasja do technologii i pogłębiania wiedzy. I chociaż ich działalność nasuwa wątpliwości o prawne i etyczne aspekty, to w wielu przypadkach dała podwaliny cyberdefensywy w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa systemów informatycznych.

Oto zestawienie pierwszych 6 z 12 hakerów i ich "osiągnięć", dzięki którym stali się znani:

  1. Marcel Lazăr Lehel, znany jako Guccifer, wsławił się ujawnieniem istnienia prywatnego serwera poczty e-mail Hillary Clinton. Włamał się również do kont pocztowych e-mail kilku amerykańskich polityków, kradzieży i rozpowszechniania prywatnych zdjęć George’a Busha, a także zhakowania konta byłego sekretarza stanu Colina Powell’a na facebook’u. Stany zjednoczone wystąpiły o jego ekstradycję z Rumuni w marcu 2016 r. Ostatecznie stanął przed sądem i przyznał się do winy. Został skazany na 52 miesiące więzienia.
  2. Ryan Collins, znany jako Fappening lub Celebgate przyznał się do włamania na konta iCloud i Google kilku znanych gwiazd Hollywood – za czyn ten został skazany na 18 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na 5 lat. Dokonując ataków wykorzystał popularne metody phishingu, wykorzystując wiadomości e-mail łudząco podobne do oficjalnych powiadomień z takich firm jak Apple czy Google. W ten sposób pobierał kopie zapasowe danych iPhone’ów z iCloud, które zawierały kontakty, wiadomości SMS, kalendarze i zdjęcia.
  3. Adrian Lamo, znany jako Homeless Hacker, włamał się do kilku komputerów w sieci wewnętrznej The New York Times i uzyskał dostęp do firmowych baz danych, w tym do bazy danych ponad 3000 tys. osób, które przyczyniły się do powstania sekcji redakcyjnej gazety. Został skazany na 2 lata więzienia i ukarany grzywną w wysokości 65 tys. dolarów. Wsławił się również niechlubnie demaskując Chelsea Manning, która przekazała ponad 250 tys. tajnych dokumentów amerykańskiej armii do WikiLeaks.
  4. Vladimir Levin, rosyjski haker, który w 1995 r. włamał się do komputerów Citibanku i rzekomo ukradło ponad 10 mln dolarów, przelewając je na zagraniczne konta. Co ciekawe, Levin w swojej działalności nie korzystał z Internetu. Zamiast tego wykorzystał system telekomunikacyjny podsłuchując rozmowy z klientami banku, którzy w rozmowach telefonicznych podawali swoje dane identyfikacyjne. Niemal wszystkie skradzione pieniądze udało się odzyskać. Ostatecznie przyznał się do tylko do jednego zarzutu przelewu 3,7 mln dolarów. Został skazany na 3 lata więzienia i zwrot do banku 240 tys. dolarów.
  5. Albert Gonzalez dokonał jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży tożsamości. W 2010 roku został skazany na 20 lat więzienia za przyznanie się do kradzieży milionów danych kart kredytowych i debetowych, w szczególności za włamanie się do jednego z największych systemów płatniczych w Stanach Zjednoczonych – Heartland Payment System oraz bankomatów w sklepach sieci 7-Eleven i sieci handlowej Hannaford Bros.
  6. Gary McKinnon to szkocki haker, który uzyskał dostęp do 97 amerykańskich sieci wojskowych w latach 2001-2002. Podobno zostawił wojsku wiadomość na swojej stronie internetowej "Twoje bezpieczeństwo to bzdura". Warto zauważyć, że McKinnon – poza jego wysoce zaawansowanymi umiejętnościami" – próbował w ten sposób udowodnić istnienie UFO. Niestety jego połączenie internetowej było zbyt wolne, aby pobrać zdjęcia statków kosmicznych obcych, które rzekomo były dostępne w sieci. Stany Zjednoczone próbowały kilkukrotnie jego ekstradycji, ale nadal mieszka w Wielkiej Brytanii.

Druga część artykułu, w której poznacie kolejnych 10 najbardziej znanych hakerów, już wkrótce...