Poradnik Fellowes...

Jak uchronić się przed kradzieżą tożsamości?

Przestępcy, którzy skradną czyjąś tożsamość, mogą na konto tej osoby np. wyłudzić kredyt w banku / parabanku, dokonać zakupu danego produktu z odroczonym terminem płatności, podpisać umowę najmu nieruchomości czy abonamentu z drogim telefonem lub przywłaszczyć wypożyczoną rzecz.

Jak sprawdzić, aby nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce?

 • Korzystanie z niszczarki tnącej na ścinki to jedyny pewny sposób na pozbycie się niepotrzebnych dokumentów papierowych, zawierających dane osobowe. Przedarcie dokumentów chroni nas jedynie pozornie, a sami własnoręcznie nie jesteśmy w stanie zniszczyć w sposób uniemożliwiający ich odczytanie.
 • Zabezpiecz się przed próbą zaciągnięcia kredytu na Twoje dane – wykup Alert w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), czyli automatyczne powiadomienia przez SMS lub mail wysyłane, gdy tylko wpłynie prośba o potwierdzenie wniosku kredytowego na nasze dane.
 • Instaluj sprawdzone programy antywirusowe i firewalle, które chronią nasz komputer przed atakami wirusów i hakerów.
 • Uważnie czytaj regulaminy korzystania z aplikacji / zamówień przez sklepy internetowe / stron www / ankiet itp., które zazwyczaj zawierają informacje o udostępnianiu naszych danych, a akceptujemy je „odruchowo”.
 • Bądź ostrożny i uważaj na fałszywe ogłoszenia o pracę, w których często jesteśmy proszeni o wysłanie skanu dowodu osobistego lub drobną wpłatę z naszego konta. To znak, że potencjalny „pracodawca” może mieć nieczyste intencje i pragnie wykorzystać fakt, że osoby poszukujące pracy są w stanie udostępnić wiele danych o sobie, nie zważając na potencjalne zagrożenie.
 • Nie zostawiaj dokumentu tożsamości pod zastaw, np. pod wypożyczany sprzęt sportowy lub podczas rejestracji w hotelu. Firmy nie mają prawa żądać takiej formy zabezpieczenia. Kserokopia dowodu może posłużyć do wyrobienia fałszywego dokumentu, wyłudzenia pożyczki lub kredytu.
 • Unikaj otwartych sieci Wi-Fi, zwłaszcza w momencie, gdy korzystasz z serwisów wymagających podania loginu i hasła (portale społecznościowe, sklepy internetowe, serwisy bankowe, etc.). W takich sieciach oszust dzięki specjalnemu oprogramowaniu z łatwością może przechwycić wszelkie dane.
 • Gdy korzystasz z telefonu, tabletu czy laptopa w miejscach publicznych zainstaluj filtr prywatyzujący, który zabezpieczy dane znajdujące się na ekranie przed wzrokiem osób niepowołanych.
 • Używaj wielu różnych haseł do różnych aplikacji, co znacznie utrudni przestępcy włamanie się do serwisów i platform (np. bankowości elektronicznej), na których posiadamy konta internetowe. Podczas korzystania z aplikacji bankowej na smartfonie najbezpieczniej jest wybrać opcję kodu z karty albo tokena (generatora kodów jednorazowych), a nie poprzez SMS, który otrzymacie na tym samym urządzeniu.
 • Korzystaj z dwuetapowego uwierzytelniania, które ofertuje m. in. serwis facebook. W momencie, gdy włamywacz będzie próbował zalogować się na nasze konto, będzie potrzebował dodatkowo kodu, który zostanie wysłany przez SMS na nasz numer telefonu.
 • Pamiętaj o każdorazowym wylogowaniu się z każdej aplikacji w smartfonie po zakończeniu z niej korzystania. Jeśli tego nie zrobimy, hasła dostępu automatycznie mogą zostać zapisane w telefonie. W przypadku kradzieży telefonu, złodziej może mieć dostęp do naszej skrzynki mailowej, portalu społecznościowego lub nawet konta bankowego.
 • W przypadku zagubienia, bądź kradzieży dokumentów należy niezwłocznie zastrzec dokumenty w swoim banku lub w innym dowolnym, który przyjmuje zastrzeżenia również od osób nie będących jego klientami. Zgłoszenie z banku trafi do Systemu Dokumentów Zastrzeżonych. W przypadku, gdy dokumenty utracono w wypadku kradzieży, fakt ten należy zgłosić na policji i pobrać zaświadczenie. Następnie należy zwrócić się do najbliższego urzędy gminy lub placówki konsularnej w celu wyrobienia nowego dokumentu.

Na straży ochrony danych osobowych w Polsce stoi specjalnie w tym celu powołany urząd – Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Jakiekolwiek wątpliwości i bezzasadne wykorzystanie danych osobowych należy zgłaszać do GIODO. Więcej informacji znajdziesz pod adresem www.giodo.gov.pl